Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/pear/mime_mail.class.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/upsejmatere.sk) in /home/html/upsejmatere.sk/upsejmatere.sk/lib/mail.inc.php on line 3
U psej matere
AKO SOM SI OSVOJILA PRVÉ MAČIATKO

Ráno pred ôsmou som nasadla do auta a zabočila na Bajkalskú. Je to známa bratislavská ulica, ktorá vedie od nového petržalského mosta na severné a východné výpadovky. Veľmi frekventovaná je najmä ráno, keď sa ľudia uberajú do práce.
Hneď za križovatkou mi pred autom prebehlo malé, sivé mačiatko. Myslela som si, že ma klame zrak! Kde by sa v takej hustej premávke zobralo na ceste mača?

Zabočila som rýchlo na vedľajšiu cestu a zaparkovala. Išla som sa presvedčiť, či som dobre videla. Pred panelákom už pobehovala staršia pani v kožených rukaviciach a pokúšala sa žalostne mňaučiace mačiatko vytiahnuť spod kríkov. Pokúsila som sa mača popohnať bližšie k záchrankyni, ale kým sa pani poň zohla, mača bolo znovu v kríkoch.

Takáto záchrana sa mi nezdala úspešná, ponechala som teda osud mačaťa na pani v rukaviciach a odišla do práce. Pred večerom som prišla domov a zvedavosť mi nedala, aby som sa nepresvedčila o úspešnosti záchrannej akcie. Možno si pre mačiatko prišla jeho mačacia mama alebo majiteľka, a všetko sa dávno vyriešilo.
Pešo som sa vybrala ku kríkom za panelákom, neďaleko križovatky. Na môj veľký údiv som spod kríkov počula tiché, vysilené, žalostné mňaučanie. Mačiatko vidieť nebolo, ale podľa hlasu sa dalo usudzovať, že tu o hlade a smäde plakalo celý deň. Vrátila som sa domov pre tašku a z mrazničky som vybrala kúsok hovädzieho srdca. Mäso som rozmrazila, pokrájala na malé kocôčky a uložila do plytkej misky. Nevedela som, aké je to mača veľké a či už žerie mäso. Po príchode ku kríkom som hádzala kúsočky mäsa na miesto, kde sa ozývalo mraučanie. Ale každý kúsok som hodila o niečo bližšie k cestičke.

Za chvíľočku som mačiatko uvidela. Mohlo mať tak 3 - 4 týždne a kúsky mäsa mu viditeľne chutili. Misku s mäsom som položila na cestičku a zo tri kúsky som hodila od mačiatka smerom k miske. Mačiatko sa čuchom rýchlo zorientovalo a bezpečne trafilo do misky. Také bolo zaujaté jedlom, že moju ruku nad chrbátikom nezbadalo. Uchopila som mačiatko za kožu na chrbátiku a pustila som ho do tašky. Neviem, kto mal väčší strach, či mača zo mňa, alebo ja z mačaťa. Mača sa zúfalo pokúšalo dostať z hlbokej tašky a ja som rýchlo na taške zatiahla zips. Veď v plátenej taške sa neudusí!
Doma som mača opatrne vypustila z tašky v tmavej kúpeľni. Dala som mu tam misku s vodou, misku s mäsom a zatvorila dvere. Išla som telefonovať kamarátke, ktorá má doma mačku, aby mi poradila ďalší postup. Na jej radu som mačaťu urobila záchod a škatuľu na spanie. Z neďalekého pieskoviska som priniesla trochu piesku a dala ho do krabice od topánok. Do väčšej škatule som z boku vyrezala dieru a vložila do nej mäkkú handru. Opatrne som otvorila dvere do kúpeľne, mača nebolo vidieť. K miskám som položila škatuľu na spanie, na opačný koniec kúpeľne som dala škatuľu s pieskom. Dvere som potichu zatvorila a nechala na mačati, aby sa v kúpeľni zorientovalo. Ráno som zvedavo nakukla do kúpeľne. Mača spalo v škatuli. V improvizovanom záchodíku bolo nacikané i nakakané. To mača je génius! Všetko pochopilo na prvý raz.  Dvere do kúpeľne som nechala otvorené a do kompótovej misky som pripravila pokrájané mäsko. Misku som postavila pred dvere do kúpeľne. O chvíľočku sa bojazlivé mačiatko statočne napchávalo mäsom. Po najedení opatrne urobilo prieskum nového teritória. Chodilo po byte a oňuchávalo všetky jeho kúty. Snažila som sa nevyrušovať ho v tejto činnosti a tak som tichučko sedela v kresle. Mača pochodilo po byte, vrátilo sa do kúpeľne a zaliezlo do škatule na spanie. Nuž zavrela som dvere do kúpeľne a odišla do obchodu.

A tak sa začal náš spoločný život.

Autor: Eva Brestenská

©2008 NiCK.n17 NEXT176 || CHIMERA CMS