Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/pear/mime_mail.class.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/upsejmatere.sk) in /home/html/upsejmatere.sk/upsejmatere.sk/lib/mail.inc.php on line 3
U psej matere
Aidine neposlušné nožičky

Aidu našli dobrí  ľudia vyhodenú na ulici a priniesli do občianskeho združenia U psej matere v Pezinku, aby sa jej poskytla veterinárna starostlivosť, alebo sa rozhodlo o jej ďalšom žití, či nežití. Aida prišla do občianskeho združenia U Psej matere prvého februára síce plná života, ale s úplne ochabnutými nefunkčnými až ochrnutými nožičkami. Nožičky nemali žiadne osvalenie, žiadnu citlivosť a Aide boli skôr na priťaž. Aida sa napriek tomu naučila za ten svoj krátky,  trojmesačný, život chodiť, či skôr skackať po predných nožičkách a zadné ťahať za sebou ako dve handričky. V takomto stave ju niekto, kto si hovorí človek, vyhodil napospas krutej februárovej zime.

Aidin stav bolo potrebne hneď riešiť a tak ešte v ten večer Andrejka na moju prosbu, a samozrejme podľa opisu stavu malej Aidy pani Feckovou, išla pre šteniatko a hneď s ním utekala na veterinu. Tam nožičky a celu panvu zröntgenovali. Vzhľadom na vek Aidy a na celkovu kalcifikáciu jej kostí, bol však röntgen nepoužiteľný. Čo sa však zistilo a to bol počiatočný signál k lepšiemu, že slabo reaguje a teda má nervovú citlivosť v nožičkách. Samozrejme ako všetky psy, ktoré prídu do OZ U Psej matere, dostala tabletky na odčervenie a putovala ďalej do individuálnej starostlivosti. Aida docestovala s celou výbavou handier a krmiva. Bolo už neskoro večer a tak som sa snažila Aidu ukľudniť, aby som mohla spať, ale to som ešte nevedela, že táto noc bude veľmi zaujímavá. Aida nevedela zaspať a stále poplakávala a až keď vylúčila niekoľkokráť za noc čisté zhluky červov sa konečne ukľudnila a zaspala. A ja som ráno cestovala so psíčaťom v kabele plná života do práce J. Z práce sme prišli domov opäť ľahšie o pár červov. Toto začervavenie nás utvrdilo v tom, čo sme si všetci mysleli, červy svojimi toxickými látkami napadli nervový systém, ochablo svalstvo a spotrebovali všetky výživné látky pre stavbu mladého organizmu. Toto všetko sa odzrkadlilo na stave Aidiných nožičiek.

Momentálne Aida pravidelne ráno a večer cvičí, jej nožičky sú viditeľne silnejšie a začína s nimi lepšie reagovať na podnety. Následkom nedbanlivosti človeka, osteoporóza zanechá na Aide následky. Nie je jasné v akom rozsahu bude poškodenie, ale je pravdepodobné, že nejaké bude.  Aida má pred sebou ešte minimálne tri týždne odčervovacej kury, pretože sa ešte stále s objavujú červy, ktoré museli byť v celom organizme, možno aj v pľúcach, pečeni či v mieche. Aby sa začali kĺby správne vyvíjať nožičky sú zviazane na určitú vzdialenosť tak, aby sa naďalej nevykĺbovali a Aida ich nemohla ťahať za sebou a aby bola nútená sa o nožičky opierať. Posledné dni viac ako dvojtýždňovej rehabilitácii sa Aida dokáže pár sekúnd už udržať na nožičkách s vypätím všetkých síl. Je to bojovníčka, ktorá bude potrebovať teplo domácnosti aby jej v ďalšom živote nohy neprechladli.

Čo k Aide dodať, je to slniečko ktoré si získava ľudí, prihovárajú sa jej na ulici, v električke, všade kde príde, má veľmi podmaňujúce očká a s jej strapatým účesom s rozjasnenou tvarou je neodolateľná.

A jedna dobrá správička na záver, Aida sa svojimi zadnými nožičkami začala škrabať za uškami. Nevieme, ako dlho bude ešte trvať rehabilitácia, ale je to beh na dlhú trať. Veríme však, že naše úsilie bude korunované úspechom v podobe úžasného šteniatka, ktoré bude behať ako všetky ostatné šteniatka. 

Autor : Zdenka Slobodová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©2008 NiCK.n17 NEXT176 || CHIMERA CMS