Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/pear/mime_mail.class.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/upsejmatere.sk) in /home/html/upsejmatere.sk/upsejmatere.sk/lib/mail.inc.php on line 3
U psej matere
PRÍJEMNÁ SOBOTA S ORIEŠKAMI

Spočiatku som pozvanie od dobrej priateľky nebrala veľmi vážne. Je totiž členkou Občianskeho združenia U psej matere v Pezinku a pozvala ma na výstavu orieškov - Pezinskú orieškiádu. To, že priateľka spoluzaložila pri svojej práci aj OZ a snaží sa so všetkých síl so svojimi, rovnakou láskou "postihnutými" aktivistami všemožne pomáhať opusteným a týraným zvieratám som vedela. Ale že sa tieto prevažne ženy do svojich aktivít oprú úplne vážne aj napriek mnohým, nie malým prekážkam ma úprimne prekvapilo. O ich aktivitách som bližšie veľa nevedela. Doma sme vždy mávali čistokrvných fešákov a toto pozvanie ma nejako zvlášť nelákalo. Zvedavosť však zvíťazila a ja aj s mojimi dvoma "hafošmi", som sa napriek nepriaznivému počasiu zúčastnila. A neoľutovala som to.

Prežila som pekný deň kedy som obdivovala a relaxovala. Táto výstava síce nebola výstavou v pravom zmysle slova, ale bola nádhernou oslavou spolužitia človeka a psa. Majitelia "vystavovaných" psíkov, ale aj diváci, boli fantastickí. Fandili a tešili sa z každej lumpárničky svojich miláčikov. A psíci? Veľkí, malí, strapatí aj uhladení, smiešni aj vážni, bojazliví aj temperamentní, lotríci aj dôstojní. Spolu ich bolo viac ako štyridsať. Niektorí psíci sa nechceli ani predviesť a majitelia - hlavne deti - si ich museli doslova niesť na rukách. Iní sa zas radi predvádzali a cez pripravené prekážky bežali samé od seba a s veľkou radosťou. Účelom akcie nebolo len zviditeľnenie a spropagovanie OZ U psej matere. Výťažok akcie je však zaujímavý - pomoc pri zabezpečovaní starostlivosti o opustené zvieratká v Pezinku a okolí a sterilizáciu túlavých - nadivoko žijúcich mačiek. V Pezinku totiž neexistuje zatiaľ útulok, napriek tomu dokázalo toto OZ doteraz ošetriť, sterilizovať, umiestniť alebo inak pomôcť desiatkam psíkov a mačičiek. Členovia sa snažia so všetkých síl aspoň trošku napraviť to, čo iní ľudia "pokafrú". Aj na túto akciu pripravili výbeh pre psíčatá "bezdomovcov". Bolo ich spolu osem. Šteniatka aj dospelí psíci, fenky aj hafani. Čo však bolo pre ľudí z OZ najväčším víťazstvom a zadosťučinením - všetky tieto zvieratá si našli nový domov, dostali svoju šancu.

Ale vráťme sa k výstave. Nikto zo zúčastnených súťažiacich neodišiel bez ceny, resp. odmeny. Hlavný rozhodca p.Heldová z Vinosad našla takmer na každom psíkovi niečo naj - za čo bol spolu s majiteľom odmenený. Viedla celú súťaž s humorom jej príslovečným a zároveň s vážnosťou hlavného rozhodcu. Zapojila do programu aj svoju dcérku Luciu, ktorá je vynikajúcou reprezentantkou v juniorhandlingu. Všetkým prítomným predviedla ukážky, čo všetko sa s trpezlivosťou a láskou dá so psíkom dosiahnuť. Množstvo cien, ktoré bolo udelené by sa nedalo zrealizovať bez sponzorov, ktorí tým dali podujatiu oživenie.

Musím skonštatovať, že napriek nechuti zúčastniť sa, prežila som spolu so svojimi dvoma krásavcami - fúzačmi - krásny deň, vyplnený množstvom úžasných zážitkov a nadôvažok s ušľachtilým cieľom. Preto ďakujem OZ U psej matere za usporiadanie akcie a dúfam, že sa stane každoročnou tradíciou.

Janka Plavníková
13.5.2003

Fotografie z Orieškiády

 

 

     

          

                  

©2008 NiCK.n17 NEXT176 || CHIMERA CMS