Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/pear/mime_mail.class.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/upsejmatere.sk) in /home/html/upsejmatere.sk/upsejmatere.sk/lib/mail.inc.php on line 3
U psej matere
Plakanie je zakazané !

Pre Kamilku a Šarlotku

Ako zvládnúť Šarlotkinu slepotu 

Návod na zvládnutie Šarlotkinej slepoty je v podstate krátky. Má len štyri body, ale potrebné je pochopiť, čo sa stalo, čo to znamená pre ňu, vyrovnať sa s tým a tešiť sa, že je všetko v poriadku. 

  1. Uvedomiť si, že Šarlotka je šťastné mačiatko, ktoré len raz malo smolu.

Šarlotka a obaja Žižinkovia sú krásne zdravé mačiatka, ktorým chýba len jedna maličkosť. Zrak. Všetky oň prišli tragicky, Žižinkom očka vypichli, Šarlotka neliečením a nestarostlivosťou človeka, ktorý jej mohol pomôcť. Lenže toto sa stalo v ich hlavičkách už tak dávno, že si to netreba pamatať a treba ísť ďalej. To mi aspoň ukazuje Žižinko, Dominike Žižinka a Kamilke Šarlotka každý deň.  Prvé dni po oslepnutí sú síce ťažšie, ale nie je to nič, s čím by sa nedokázali popasovať a vyrovnať. A prečo? Lebo nás majú. Lebo vedia, že sme tu pre ne. A veria nám. Sme pevný bod v ich vesmíre a ich život je pevne spojený s tým naším.

A prečo to tak je? Pretože keby nemali svoj hendikep, nikdy by k nám neprišli. Ich smola je vlastne aj ich šťastie. Všetky tri tieto mačiatka sme prijali do svojich sŕdc a domovov preto, že mali v živote práve tú smolu, že natrafili na niekoho, kto ich pripravil o zrak. A u nás sa im nič zlé nestane a ich život je šťastný a plný lásky. Keď sa na ne pozeráme, vidíme krásne zdravé mačiatka, ktorým vlastne nič nechýba. 

  1. Pochopiť  zmenu správania

Keď zvieratko príde o zrak, môže byť prvé dni neisté. Nie je to však, preto, že trpí, že nevidí (jeho čuch, sluch a hmat mu zrak vynikajúco nahradia), ale preto, že je oslabené. Že sa v ňom zobudili pôvodné inštinkty, ktoré mu hovoria, že kým sa neprispôsobí novej situácií je ohrozený a tak sa radšej prvé dni nekamaráti s ostatnými príslušníkmi svojho druhu, ale pre istotu im určuje hranice. Ale po pár dňoch si zvykne na nový stav a keď zistí, že ho ostatné zvieratká v domácnosti nevylúčili, tak je spokojné a zase sa správa k nim s dôverou. Toto pravidlo však neplatí pre človeka. Ten má v srdci slepého zvieratka iné postavenie, a preto naopak, k nemu ešte viac priľne a robí mu tieň. Ak je však v domácnosti zvieratko z iného živočíšneho druhu (napr. oslepne mačička a v domácnosti je psík), aj tu sa správanie zmení a to tak, že si z neho vyrobí oči. Prvé dni sa Žiži najviac orientoval podľa Ťapky. Neskôr s tým prestal, ale prvé dni vyslovene chodil tam, kde počul ju. Preto sme si vytvorili špeciálny spôsob privolania a to okrem mena aj klopkanie na podlahu, kým neprišiel. Takto sa ľahko zorientoval a dnes (16 dní po strate zraku) už pozná dobre celý byt. 

  1. Zabezpečiť  na začiatok hračky, ktoré jej neutečú

Zo začiatku majú slepé  zvieratká problém s hračkami. Akonáhle im spadnú z papuľky, už ich stratia a to ich môžu mať priamo pod nosom. Je to spôsobené aj tým, že pri čistení rany, či operácií očiek im oholia hmatové fúziky, ale aj tým, že ešte nie sú úplne zvyknuté na novú situáciu. V takom prípade je dobré pri strate hračky im ju zase nenápadne podsunúť pod labku, aby si ju nahmatali, prípadne používať hračky, ktoré neutečú. Neskôr pridať hračky, ktoré voňajú a hrkajú, a o pár dní uvidíte, ako sa s nimi mačiatka hrajú aj bez vašej pomoci. 

  1. Pozerať  sa na ňu ako na zdravé mačiatko

Tento bod je pre človeka najťažší. Ale pokiaľ svoje zvieratko milujeme, musíme sa to naučiť. Pretože zvieratká cítia náš smútok pri pohľade na ne a to ich bolí a zneisťuje. Nevedia správne pochopiť náš stav a snažia sa nás rozveseliť a keď nás to ešte viac zarmucuje, sú z toho frustrované a deprimované. Takže zabudnime, že sú slepé. Pristupujme k ním ako malé deti na ulici k Žižinkovi:,, Jééj, to je krásne mačiatko, môžem ho pohladkať?“ Deti síce vidia, že nemá očká, ale neriešia to. Vidia totiž viac – zlaté mačiatko, ktoré sa teší, že sú tam, že ho chcú pohladkať a pohrať sa s ním. Keď toto dokážete, aj vaše slepé zvieratká budú zdravé a krásne a úžasné. Lebo také naozaj sú.

 

  Autor: Andrea Oczvirková

©2008 NiCK.n17 NEXT176 || CHIMERA CMS